Dieta dobra na stres

Czy istnieje dieta dobra na stres? Okazuje się, że tak. Jadłospis bogaty w tryptofan, wapń, magnez i witaminy z grupy B sprawi, że się uspokoimy.


Na pewno wiele z nas, kobiet, zastanawiało się, jaka dieta pomogłaby nam wyciszyć nerwy. Długotrwały stres sprawia, że łatwo wpadamy w gniew lub, co gorsza, w depresję. Tymczasem jedzenie określonych produktów, zawierających m.in. wapń, cynk, tryptofan i witaminy z grupy B, rzeczywiście wpływa na nasze samopoczucie. Produkty te sprawiają, ze stajemy się wyciszone i łagodząco działają w stanach lękowych. Przekonaj się co jeść, aby się odstresować!

Po pierwsze: witaminy z grupy B

Witaminy tej grupy mają zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Witamina B1 wycisza, B2 dodaje energetycznego „kopa”, a B6 łagodzi stany lękowe i przyspiesza wchłanianie magnezu. W jakich produktach znaleźć te cenne składniki? Witaminę B1 znajdziemy w pestkach słonecznika, fasoli i kaszach, zarówno gryczanej, jak i perłowej; witaminę B2 między innymi w awokado, natomiast B6 w drobiu, rybach i wołowinie.

Po drugie: magnez

Magnez to pierwiastek regulujący pracę mózgu, poprawiający zdolność zapamiętywania i koncentrację. Występuje m.in. w bananach, żółtym serze i kaszy gryczanej, ale jego kopalnią jest…czekolada. Nikt nie namawia tu do objadania się słodkościami, natomiast kostka lub dwie pomogą nam „doładować” szare komórki i dodadzą energii do pracy (nie mówiąc o poprawieniu nastroju).

Po trzecie: cynk

Cynk wzmacnia pracę mózgu, stając się tym samym naszym sprzymierzeńcem w walce ze stresem. Dzienne zapotrzebowanie na cynk (16 mg) pokryjemy jeśli jemy chudy drób, ryby, owoce morza, fasolę, chleb pszenny pełnoziarnisty.

Po czwarte: wapń

Jeśli jesteś miłośniczką kawy, mam złą wiadomość: kawa utrudnia (podobnie jak alkohol) przyswajanie wapnia. Wapń odpowiada w organizmie m.in. za procesy nerwowe – jeśli jest go za mało komórki nerwowe stają się nadwrażliwie. Gdzie można spotkać ten niezbędny składnik zdrowej diety? Przede wszystkim w nabiale, soi, fasoli, sardynkach i brokułach.

Po piąte: flawonidy

Flawonidy to substancje, które mają bardzo duże znaczenie w przyrodzie, ponieważ nadają roślinom kolor. Mają duży wpływ zarówno na ośrodkowy, jak i obwodowy układ nerwowy. Występują przede wszystkim w świeżych owocach i warzywach, dlatego do każdego posiłku dołączaj zdrowy dodatek w ich postaci. Pomoże to nie tylko działać pozytywnie na stres, lecz także zgubić oponkę po zimie;)

Po szóste: węglowodany złożone

Węglowodany złożone uwalniają się do krwi stopniowo, co pomaga w utrzymaniu stężenia glukozy w organizmie na stałym poziomie. Prowadzi to do produkowania serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia, który poprawia nastrój. Węglowodany złożone znajdziemy m.in. w pieczywie oraz makaronie pełnoziarnistym.

Po siódme: tryptofan

Tryptofan jest aminokwasem odpowiedzialnym za produkcję serotoniny, która ma wpływ na nastrój i niweluje zaburzenia snu. Można go znaleźć m.in. w chudym mięsie, płatkach śniadaniowych, rybach morskich (głównie w halibucie), jajkach, bananach i mleku. Organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tryptofanu, dlatego trzeba go dostarczyć z jedzeniem.

Na zakończenie dodam, że wiele z nas cierpi na przypadłość zwaną jedzeniem kompulsywnym. O co chodzi? Jest to, najprościej rzecz ujmując, „zajadanie” stresu. Kiedy jest nam smutno, źle, sięgamy zwykle po jedzenie. Tak samo jest gdy chcemy się za coś „nagrodzić”. Często kończy się to sięgnięciem nie po zdrowe produkty, lecz ciastka, chipsy i słone paluszki.

Kiedy nie możemy opanować zdenerwowania dobrze jest zastosować bezpieczne leki z apteki, takie jak Sedatif PC o działaniu uspokajającym. Sedatif PC uspokaja, lecz nie otępia. Lek stosowany wspomagająco w stanach nadmiernej nerwowości i niepokoju oraz zaburzeniach snu pozwala złagodzić objawy stresu i poprawić jakość snu.

Złagodzenie objawów stresu pomaga uchronić nas przed pojawieniem się na wadze dodatkowych kilogramów, a tych żadna z nas nie chciałaby widzieć.