Czy umiesz radzić sobie ze stresem?

Codziennie doświadczamy sytuacji, które nas stresują. Korki, zły humor szefa, kaprysy naszych dzieci, jest wiele okazji do tego, aby dopadł nas stres. Jak reagujesz w stresujących sytuacjach? Dokończ poniższe zdania i sprawdź wyniki testu, a dowiesz się, jakim typem "nerwuski" jesteś.

Wybierz własną wersję, która twoim zdaniem najbardziej do Ciebie pasuje:

W stresującej sytuacji:

W relacjach z innymi osobami:

Osoby, które mnie znają:

Nie chcę:

Często:

Jestem:

Moje emocje:

Niestety:

Maria Rotkiel

Lodowa góra to Ty

Jesteś "skrytą nerwuską", czyli introwertyczką, która na zewnątrz nie okazujesz tego, co przeżywa wewnętrznie. Na pozór jesteś "ostoją spokoju". Osoby, które widzą cię w trudnej, stresującej sytuacji są przekonane, że nie odczuwasz stresu i nie przejmujesz się problemem, ale to nie prawda, Ty się martwisz i stresujesz, ale tego nie okazujesz. Doskonale potrafisz ukryć emocje. Lęk, niepokój, zdenerwowanie tłumisz w sobie i nie rozładowujesz na bieżąco odczuwanego napięcia. Nie chcesz, aby inni widzieli, że się denerwujesz. Często robisz "dobrą minę do złej gry" lub "uśmiechasz się przez łzy".

Twoja dewiza brzmi: "Moje uczucia to moja sprawa i nikomu nic do tego". Nie chcesz okazywać słabości i doskonale potrafisz ukryć to, co przeżywasz. Dlatego uchodzisz za osobę opanowaną i zdystansowaną. Twój spokój jest jednak pozorny. Jesteś wrażliwa i emocjonalna, ale przeżywane uczucia tłumisz w sobie. Dlatego twoja strategia reagowania na stres ma kilka minusów. Po pierwsze niektóre osoby mogą uważać, że jesteś niewrażliwa i "zimna jak lód". Błędnie oceniają cię po tym, jak reagujesz w emocjonalnych sytuacach, uważając, że nieokazywanie uczuć jest równoznaczne z ich nieprzeżywaniem. A ty tak naprawdę jesteś jak "góra lodowa", której widać tylko czubeczek.

Pod powierzchnią kryją się silne emocje, stres i trudne uczucia, których nie pokazujesz na zewnątrz. Dlatego zostajesz z nimi sama, a inni sądzą, że ich nie odczuwasz. Po drugie, nie okazując emocji i stresu nie pozbywasz się negatywnego napięcia. Przeżywany stres zostaje z Tobą na długo i jego konsekwencje są dla ciebie naprawdę uciążliwe. Bóle głowy, problemy ze snem i apetytem, obniżenie nastroju i uczucie zmęczenia, to tylko niektóre z objawów nagromadzonego, przewlekłego stresu, który wynika z twojego "ukrywania emocji".

Pamiętaj o tym, że masz prawo do okazywania uczuć a emocjonalna reakcja na stres jest naturalną odpowiedzią na trudną sytuację. Nie ukrywaj tego, co przeżywasz. Sposoby radzenia sobie ze stresem, które warto abyś wypróbowała to rozmowa o tym, co przeżywasz z bliską osobą, odreagowanie napięcia poprzez konstruktywne działanie, mówienie o uczuciach czy sięgnięcie po skuteczny lek na stres. Nie ukrywaj emocji, nie wstydź się tego, co przeżywasz! Czasem trzeba "uderzyć pięścią w stół", popłakać się, czy krzyknąć. Pozwól na to, aby lód stopniał i odkrył twoją prawdziwa naturę, która jest piękna i bogata w wiele cudownych odczuć. "Mam prawo do trudnych emocji" – niech to będzie twoje nowe motto!

Maria Rotkiel

Burza to Ty

Jesteś "prawdziwą nerwuską", czyli ekstrawertyczką, która okazuje i rozładowuje na bieżąco przeżywane emocje . Osoby, które widzą cię w trudnej sytuacji, doskonale wiedzą, co czujesz. Nie ukrywasz emocji i odczuwanego stresu. Widać, kiedy się denerwujesz, a Ty nie tłumisz emocji i pozwalasz sobie na ich ekspresję. Jesteś bardzo emocjonalną i wrażliwą osobą, i ci, którzy cię znają doskonale o tym wiedzą. Gdy jesteś smutna to płaczesz, gdy się złościsz to potrafisz krzyknąć, gdy jesteś zła, to się wściekasz. Twoje emocje "są na wierzchu". Jesteś szczera w stosunku do siebie i do innych, szczera aż do bólu!

Twoje motto brzmi: "Niczego nie udaję, niczego nie ukrywam.". Dlatego czasem ranisz i w emocjach potrafisz sprawić przykrość. Jesteś jak burza, która, gdy się rozpęta to jest żywiołem trudnym do okiełznania. Przeżywany stres od razu "wyrzucasz z siebie". Nie udajesz, gdy się denerwujesz, że wszystko jest "OK". Potrafisz szybko pozbyć się odczuwanego napięcia, ale nie zawsze potrafisz zapanować nad emocjami. Zdarza ci się stracić kontrolę i powiedzieć, lub zrobić coś, czego potem żałujesz.

Pod wpływem stresu zachowujesz się nerwowo i nie zawsze racjonalnie i konstruktywnie działasz. Stresujące sytuacje są dla ciebie bardzo trudne i wiesz o tym, że masz kłopot z radzeniem sobie z napięciem, które przejmuje nad tobą kontrolę. Zamiast spokojnie zastanowić się co zrobić, stres sprawia, że "miotasz sie", denerwujesz, i nie podejmujesz konstruktywnego działania.

Pamiętaj o tym, że możesz zapanować nad stresem i trudnymi emocjami. Techniki relaksacyjne, rozmowa z zaufaną osobą, spokojne i konstruktywne działanie, zastanowienie się nad wszystkimi możliwymi sposobami rozwiązania problemu – to dobre strategie radzenie sobie ze stresem, których możesz spróbować. Nie musisz być nieokiełznanym żywiołem, burzą emocji, nad którymi tracisz panowanie. Im szybciej wyczujesz napięcie i zareagujesz, tym większa szansa, że powstrzymasz emocjonalny kataklizm.

Pamiętaj, że pogodę można przewidywać, również tę emocjonalną, i odpowiednio się na nią przygotować. Dbaj o odpoczynek, o chwile przyjemności, nie przemęczaj się, planuj swoje działania i racjonalnie gospodaruj czasem. Im będziesz lepiej zorganizowana, mniej zmęczona i bardziej zrelaksowana, tym łatwiej będzie ci zapanować nad stresem w trudnych sytuacjach. Nie pozwól, aby stres przejął nad Tobą kontrolę. To Ty panuj nad nim! "Stres pod kontrolą" – niech to będzie twoje nowe motto!

Maria Rotkiel

Łagodny wietrzyk to Ty

Jesteś "łagodną nerwuską", czyli zdystansowaną i spokojną osobą. Niewiele sytuacji cię stresuje, a nawet, gdy odczuwasz napięcie, potrafisz szybko znaleźć w sobie dystans do trudnej sytuacji. Osoby, które cię znają podziwiają twoje opanowanie i chętnie proszą cię o radę i zwracają się do ciebie po pomoc, wiedząc, że dasz im wsparcie i wskażesz najlepsze rozwiązania dręczących ich problemów.

W relacjach z innymi jesteś miła i łagodna, ale zdystansowana i niepotrzebnie nie przejmujesz się, gdy uznasz, że sytuacja "nie jest warta twoich nerwów". Budzisz sympatię, zaufanie, wiele osób lgnie do ciebie lubiąc przebywanie w twoim towarzystwie. Potrafisz uspokoić, gdy ktoś się denerwuje, zawsze pomożesz, gdy inni potrzebują wsparcia. Angażując się w problemy innych sama zachowujesz rezerwę i niepotrzebnie nie ulegasz silnym emocjom.

Jesteś jak łagodny wietrzyk, który koi, relaksuje i muska ciepłym powietrzem. Twoje motto brzmi: "Nie ma sensu ulegać silnym emocjom". Rezerwa i zachowawczość pomagają ci ustrzec się przed niepotrzebnym negatywnym stresem. To twoja mocna strona. Jest jednak cena, którą płacisz za swój dystans i ostrożność. Czasem rezygnujesz z okazji na ważną zmianę, nie podejmujesz atrakcyjnych wyzwań, unikasz silnych uczuć.

Pamiętaj o tym, że są również mocne i pozytywne emocje, które mobilizują do działania i dają energię do stawiania czoła przeciwnościom losu. Pozwól sobie czasem, aby w twoim życiu "mocniej powiało", pozwól sobie na odrobinę szaleństwa, silniejsze uczucia, większe zaangażowanie w ekscytujące sytuacje. Pamiętaj, że czasem warto podjąć ryzyko, które może być okazją do przeżycia czegoś ciekawego. Warto stawiać czoła wyzwaniom, być odważnym i ciekawym życia.

Jeśli nie chcesz przeżywać negatywnego, nieprzyjemnego stresu, to możesz skutecznie ustrzec się przed jego wpływem. Można odczuwać przyjemne, silne emocje i nie ulegać niepotrzebnemu stresowi. Pomoże ci w tym optymistyczne myślenie, nastawienie na konstruktywne działania, ciekawość i odwaga. Bądź jak silny i jednocześnie ciepły, dobry wiatr, który przynosi ze sobą szanse na pozytywne zmiany i przygodę. "Smak życia to otwarcie się na emocje" – niech to będzie twoje nowe motto.

Maria Rotkiel

Słoneczko to Ty

Jesteś "optymistyczną nerwuską", to znaczy, że starasz się unikać stresujących sytuacji i szukasz plusów nawet wtedy, gdy dzieje się coś trudnego. Stresowi i niepotrzebnemu napięciu mówisz stanowcze "Nie"! Masz swoje sprawdzone, konstruktywne sposoby rozładowywania napięcia. Robisz wszystko, aby się nie martwić i nie stresować, włącznie z tym, że czasem udajesz, że jest wszystko dobrze. Twoja dewiza brzmi: "Optymizm za wszelką cenę"!

Przyjemności, odpoczynek, relaks, odkładanie sprawunków na później - potrafisz to dla siebie zrobić. Uważasz, że czasem warto po prostu nie myśleć o smutkach, problemach i zapominasz o kłopotach. Starasz się przeżywać przede wszystkim pozytywne emocje i miłe uczucia. Jesteś pogodna i z humorem podchodzisz do innych i do samej siebie. To twoje zalety, które kochają i podziwiają w tobie inni. Czasem jednak "zamiatasz trudne sprawy pod dywan".

Pamiętaj, że nie musisz udawać, że nie ma problemu, możesz spokojnie stawić mu czoła. Nie wszystkie obowiązki i trudne sprawy można odłożyć "na potem". Twój optymizm i pogodna natura pomogą ci znaleźć rozwiązanie i zachować spokój w obliczu trudnych sytuacji. Zaufaj sobie i nie bój się przyznać, gdy naprawdę dzieje się coś trudnego gdy masz problem. Nie zawsze musisz być wesoła, zadowolona, wypoczęta. Pozwól sobie na chwilę słabości, przyznaj się sama przed sobą, gdy się martwisz, że masz jakieś kłopot. Gdy tego potrzebujesz poproś o pomoc, zwierz się komuś i skorzystaj ze wsparcia bliskich osób. Radzenie sobie ze stresem nie polega na udawaniu przed samą sobą, że wszystko jest "ok" i uśmiechaniu się, gdy są kłopoty.

Stawianie czoła stresowi to spokojne szukanie najlepszych sposobów radzenia sobie z sytuacją, to konstruktywne działanie. Pamiętaj, potrafisz znaleźć pomocne rozwiązania, podjąć pozytywne działanie, nie poddawać się i odważnie działać. Musisz tylko czasem zdjąć z nosa różowe okulary i spojrzeć na chmury, które zbierają się w twoim życiu. Pogódź się z tym, że nie zawsze świeci słonko. Zachowaj swój optymizm ale nie uciekaj od trudnych problemów. Czasem nawet najjaśniejsze słonko może schować się za chmurę. I wtedy, jak każda optymistka powtarzaj swoje nowe motto: "Dziś deszcz, jutro słońce!"

Maria Rotkiel – psycholog, terapeutka, dydaktyk. Autorka poradników psychologicznych
"Nas dwoje czyli miłosna układanka. Jak tworzyć i pielęgnować związek?"
oraz "Nas troje czyli rodzinne nastroje". Zapraszamy na stronę www.mariarotkiel.pl