Co to jest stres
i czym się objawia

Przeczytaj czym jest stres i jak sobie z nim radzić!
Właściwie nie wiemy czym tak naprawdę jest stres. Powszechnie wiadomo czym się objawia i jakie reakcje mu towarzyszą. Tymczasem poznanie mechanizmu powstawania stresu i typowych sytuacji stresowych pomogłoby w radzeniu sobie z negatywnymi odczuciami. Przeczytaj czym jest stres i podziałaj na stres sedatywnie!


Co to jest stres?

Według amerykańskiego psychologa, Charlesa Spielbergera, stres to relacja między umiejętnościami radzenia sobie jednostki, a wymaganiami stawianymi jej przez otoczenie. Niemożność spełnienia tych wymagań owocuje stresem, który, jeśli jest przewlekły, może prowadzić do stanów lękowych, depresji, a nawet zaburzeń osobowości.

Czy stres może być pozytywny?

Typową reakcją na stres jest niemożność przypomnienia sobie istotnych faktów. Dobrym przykładem jest postawa ucznia, który odpowiada przy tablicy i nie jest w stanie przypomnieć sobie materiału, który przedtem perfekcyjnie opanował. Objawami fizjologicznymi stresu są takie reakcje organizmu jak: kołatanie serca, drżenie rąk, zwiększona potliwość. Jednak umiarkowany stres może działać pozytywnie na organizm. Pozwala zmobilizować się i zareagować, na przykład, szybką ucieczką na zagrożenie.

Czym różni się stres dobry od złego?

Stres pozytywny tym różni się od stresu negatywnego, że jest umiarkowany i krótkotrwały. Mobilizujący stres nie trwa długo i wiąże się z określoną sytuacją, na przykład rozpoczęciem nauki w nowej szkole, zmianą pracy, urodzeniem dziecka. Kiedy rozwiążemy sytuację, która go spowodowała, odczuwamy wyraźną ulgę. Natomiast stres długotrwały działa niszcząco na organizm i może prowadzić do wielu chorób oraz otyłości.

Sposoby na stres

Jeśli chcesz dowiedzieć się o sposobach radzenia sobie ze stresem koniecznie przeczytaj nasz artykuł „6 domowych sposobów na stres”. Kąpiel w wannie pełnej kojącej piany, długi spacer w miłym towarzystwie, rozmawianie z bliskimi o problemach – to tylko niektóre z metod radzenia sobie ze stresem. Ogólnie rzecz biorąc pamiętaj, że wybuchanie gniewem nie rozwiązuje sytuacji stresowej. Mąż zapomniał odebrać dzieci ze szkoły, samochód się zepsuł, a szef daje Ci dodatkowe zadania? To nie powód aby wyładowywać złość na otoczeniu!

Na stres działaj sedatywnie

Kiedy nie możesz poradzić sobie z silnym zdenerwowaniem nie wpadaj w panikę. Postaw na leki, które możesz kupić w aptece bez recepty. Takim lekiem jest Sedatif PC, który uspokaja, a nie otępia i z tego powodu rekomendowany jest przez psychologów. Jeśli nie możesz poradzić sobie ze stresem podziałaj na niego sedatywnie!